Hřiště bylo slavnostně požehnáno a oficiálně otevřeno

Hřiště bylo slavnostně požehnáno a oficiálně otevřeno
28. května 2012

Salesiánské středisko Don Bosco v Ostravě otevřelo v pátek 25.5. 2012 nové víceúčelové hřiště s cyklistickým oválem a dětské hřiště. Středisko tak má konečně prostor, který patří neodmyslitelně ke každému salesiánskému domu.

O víkendu program pokračoval sobotním fotbalovým turnajem, nedělním programem pro děti a volejbalovým turnajem. Venkovní hřiště zkvalitnilo zázemí střediska při práci s převážně romskými dětmi a mládeží. Jeho vznik umožnila evropská dotace 6,6 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

„Máme nejmodernější umělý trávník v Ostravě a jedinečné dětské hřiště s originální velkou prolézačkou ve tvaru rybářské lodě, jejíž okolí velmi esteticky dotváří graffiti,“ uvedl Jiří Caha, ředitel Salesiánského střediska volného času Don Bosco.

8. prosince 1934 otevřeli salesiáni ústav a již v roce 1936 fungovalo velké fotbalové hřiště, hřiště na hokej, hřiště na volejbal a atletická dráha. Do oratoře tehdy chodilo denně několik set  ostravských chlapců, chacharů, kteří zde nalézali nejen sportovní vyžití, ale přátelské prostředí. Fotbalisté měli své dresy, ve kterých hráli i zápasy proti mužstvům z Baníku Ostrava a údajně i zápasy vítězné.

Činnost salesiánů byla v 50. letech násilně ukončena a majetek zabaven komunistickou mocí. V objektu sal. ústavu se usídlila Krajská vojenská správa a na větší části pozemku hřišť byla v 70. letech minulého století vybodována bytová zástavba. Po restituci objektu a přilehlého pozemku v 90. letech 20. stol. se začala po roce 2000 připravovat stavba nového hřiště na zbylém pozemku po vojenské správě.

„Narazili jsme při přípravě na mnohé problémy: zdlouhavé dodatečné předání garáží ze strany Ministerstva obrany do majetku salesiánů, získání povolení ke kácení vzrostlých stromů, vyjasňování situace kolem splnění hlukových limitů a náročná příprava samotného projektu stavby na již zastavěném pozemku. Vše co, zde můžete krásného vidět, se podařilo uhradit z dotace evropské unie, salesiánských zdrojů nebo z dotace Statutárního města Ostravy v případě oplocení. Celkové náklady na přípravu a výstavbu areálu byly přibližně 10 milionů korun, z toho evropská dotace pokryla 6,6 milionů korun“, sdělil projektový manažer Miloslav Kubiš.

 „Samotná stavba také neproběhla bez komplikací, ale nakonec díky dobré vůli všech zainteresovaných, včetně našeho Šéfa na nebesích, který se postaral o nadstandardní  počasí na podzim, se podařilo, že máme k dispozici krásný a účelný prostor pro naši výchovnou činnost. Myslím, že Don Bosco by si taky rád zahrál s námi na tomto skvělém trávníku“, dodal ředitel Střediska Don Bosco.

V pátek byl také představen terénní program Oratoř na ulici - mobilní klubovna, který s upraveným pojízdným karavanem od ledna funguje v sociálně vyloučených lokalitách.

Nový volnočasový areál včetně mobilní klubovny požehnal v pátek otec biskup František Václav Lobkowicz za účasti představitelů města Ostravy a pana Davida Sventka, ředitele úřadu regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

fotky zde 

Prosba o podporu

Vážení přátelé,
děkujeme za Vaši podporu  salesiánského díla v Ostravě modlitbou, osobním zapojením a věnovaným časem pro děti a mladé lidi i za Vaši finanční pomoc. 

Pro zaslání peněžního daru prosím využijte tyto informace.

ZA KAŽDÝ DAR DĚKUJEME.


Více informací